Konsultuoja UAB "Ausegra" autoserviso vadovas Arvydas GAILIUŠASKada vairuotojas pgalvoja apie savo automobilio stabdžių patikimumą? Niekam nelinkime, kad tai būtų paskutinė gyvenime mintis, blykstelėjusi tada, kai prireikia stabdyti kelyje, o pedalas nukrenta ant dugno ir nenumaldomai ima artėti priekyje esančio automobflio galas... Trenktis, išvairuoti į priešpriešinio eismo juostą ar sukti į griovį?
Tokio pasirinkimo grėsmė neiškils, jei savo automobilio stabdžiais rūpinsitės sistemingai, ne tik valstybinių techninių apžiūrų kontrolierių skatinami.
Stabdžių sistemos sudėtisVisų automobilių stabdžiai panašūs. Paprastai montuojami diskiniai ir (arba) būgniniai stabdžiai, hidraulinė sistema su stabdžių skysčio bakeliu, pagrindiniu bei darbiniais cilindrais, stabdžių stiprintuvu, žarnelėmis ir kt. Stabdžių sistemai priklauso ir stovėjimo (rankinis) stabdys, kuriuo galima ekstremaliu atveju stabdyti ir važiuojantį automobilį. Kai kuriuose modeliuose sumontuojamas hidraulinis servopavaros blokas, stabdžių antiblokavimo bei kitos sistemos.
Dažniausiai stabdžių sistema turi dvigubą įstrižinę hidraulinę schemą. Tai reiškia, kad kiekviena sistemos grandinė valdo vieną priekinį ir vieną įstrižai priešingą užpakalinį stabdį nuo sudvejinto pagrindinio cilindro. Paprastai abi grandinės veikia tolygiai, tačiau jei viena iš jų sugenda, kitos stabdymo jėga vienodai veiks abu ratus ir automobilis stabdomas lėtės tolygiai, tik ne taip efektyviai. Slėgio reguliatorius stabdžių sistemoje įjungtas į užpakalinį stabdžio hidraulinį vamzdį. Šis blokas reguliuoja slėgį, veikiantį kiekvieną užpakalinį stabdį. dėl to, staigiai stabdant, negali įstrigti užpakaliniai ratai.
Priekiniai diskiniai stabdžiai yra valdomi vieno stūmoklio, veikiančio stabdžių trinkelių atramas (suportus). Būgninių stabdžių trinkeles valdo darbinių stabdžių cilindrai su dvigubu stūmokliu ir stabdžio pedalo susireguliavimo sistema.
Rankinis stabdys būna sujungtas lynu dažniausiai su užpakaliniais ratais, kuriuos galima stabdyti mechaniškai netgi neveikiant hidraulinei sistemai.
Stabdžių stiprintuvas padeda efektyviau stabdyti – spausdami stabdžių pedalą naudojame mažiau jėgos.
Rekomenduojama stabdžių skystį keisti kas 2 metusStabdžių trinkeles reikia keisti tada, kai frikcinis sluoksnis suplonėja iki 2 mm. Trinkeles ir hidraulinius vamzdelius bei žarneles patikrinkite bent kartą per metus arba nuvažiavę 15 tūkst. km. Esant pačioms nepalankiausioms automobilio eksploatavimo sąlygoms, nuvažiavus 1000 km, nudyla 1mm trinkelės frikcinio sluoksnio. Važinėjant normaliomis sąlygomis, trinkelių komplekto pakanka 30 tūkst.km.
Su naujomis stabdžių trinkelėmis rekomenduojama 200 km važiuoti be ekstremalių stabdymų. Per tiek laiko jos prisitrins ir stabdys efektyviai.
Važiuojant šlapiu keliu rekomenduojama periodiškai švelniai pastabdyti. Taip nuo trinkelių ir diskų (būgnų) paviršių pašalinama drėgmė bei įvairios apnašos, mažinančios stabdymo efektyvumą.
Keisdami trinkeles pasistenkite nekvėpuoti frikcinės medžiagos dulkėmis, kurios kenksmingos sveikatai.
Dingsta stabdžių skystisJeigu pastebėjote, kad jūsų automobilio pagrindinio cilindro bakelyje sumažėjo stabdžių skysčio, gali būti, kad sudilo trinkelės ir dėl pasislinkusių stabdžių cilindrų stūmoklių į padidėjusią ertmę cilindruose sutekėjo daugiau skysčio. Tuokart pakaks papildyti skysčio bakelį iki reikiamo lygio.
Stabdžių skystis bakelyje gali sumažėti ir dėl hidraulinėje sistemoje atsiradusio nesandarumo. Tokiu atveju būtina vizualiai patikrinti visas stabdžių skysčio galimo nutekėjimo vietas ir jas užsandarinti (užveržti). Jei taip defekto nepavyko pašalinti - pakeiskite atitinkamą detalę.
Per didelė laisvoji eigaSpausdami stabdžių pedalą ar užtraukdami rankinio stabdžio svirtį galite pastebėti pernelyg didelę jų laisvąją eigą.
Minėtas požymis gali atsirasti ir dėl pernelyg didelio stebulės (disko) guolio laisvumo, kada sudyla ar išsireguliuoja ratų guoliai. Be to, tai sukelia stabdžių trinkelių atramų ar darbinių cilindrų stūmoklių „beldimą“. Teks pakeisti ar sureguliuoti ratų guolius. Stebulės guolio laisvumą (jis neturi viršyti 0,15 mm) galima sumažinti reguliuojant guolio užveržimą. Šiam išmatavimui patartina naudoti indikatorių.
Laisvoji eiga gali padidėti atsiradus tarpui tarp stabdžių būgno ir trinkelių. Jį galima pašalinti sukant reguliavimo mechanizmą, kol trinkelės palies būgną. Paspausdami stabdžių pedalą sucentruosite trinkeles. Rekomenduojama sutepti reguliavimo mechanizmą ir stabdžių trinkelių briaunas.
Dar viena defekto priežastis -rankinio stabdžio lynas sureguliuotas neteisingai arba neveikia galinis stabdžių reguliavimo mechanizmas jeigu jis įmontuotas). Šiuo atveju reikia sutvarkyti rankinio stabdžio lyną. Jei defektas išlieka, nuimkite stabdžių būgnus ir patikrinkite, ar galiniai užveržimo įtaisai funkcionuoja tinkamai. Prireikus juos suremontuokite. Tepalu sutepkite varžtus ir trinkelių prisišliejimo paviršius.
"Minkštas“ stabdžių pedalasJei stabdžių pedalą be didesnių pastangų nuspaudžiate iki dugno, tikėtina, kad stabdžių sistemoje yra oro, kuris atsirado dėl sistemos nesandarumo. Aptikus skysčio pratekėjimo vietą, defektą reikia pašalinti, o sistemą nuorinti ir skysčio bakelį pripildyti iki reikiamo lygio. Nuorinimas pradedamas atsukant tolimiausio darbinio cilindro nuorinimo atvamzdį, esantį prie dešiniojo užpakalinio rato, po to - prie kairiojo užpakalinio, dešiniojo priekinio, kairiojo priekinio.
Stabdžių žarnelių defektus, įtrūkimus galima aptikti jas apžiūrinėjant ir lankstant Skysčio pratekėjimo vietos hidraulinėje sistemoje geriau išryškėja spaudant stabdžių pedalą.
"Kietas" stabdžių pedalasDidesnių pastangų spaudžiant stabdžių pedalą pareikalaus neveikiantis servomechanizmas. Esant išjungtam varikliui, keletą kartų paspauskite stabdžių pedalą. Taip iš servomechanizmo pašalinsite išretėjimą. Kiekvieną kartą spaudžiant pedalą girdėsite šnypštimą. Pašalinę išretėjimą, lengvai paspauskite stabdžių pedalą ir įjunkite variklį. Jei servomechanizmas funkcionuoja, pedalas pastebimai leisis žemyn. Stabdžius atleidus, patenkant oro, švilpimo nebus girdėti. Rekomenduojama keisti servomechanizmą.
Susidėvėję ar nusipoliravę stabdžių trinkelių frikciniai paviršiai irgi apsunkina stabdymą. Juos drėkinant šlapiu skudurėliu reikėtų nušlifuoti šiurkščiu abrazyviniu popieriumi.
Stabdymo efektyvumas mažėja ir dėl pažeisto ar surūdijusio stabdžių disko. Esant įtrūkimams ar įbrėžimams diskų stabdymo paviršiai įgyja juodą atspalvį. Mažesnius paviršiaus pažeidimus galime pašalinti šlifuodami smulkiu abrazyviniu popieriumi. Esant didesniems pažeidimams neefektyvų stabdymo diską būtina pakeisti. Stabdžių sistema bus tinkamai subalansuota, jei pakeisite abu diskus.
Jei susirūpinote prastu stabdymu ir pastebėjote, kad stabdžių trinkelių frikciniai paviršiai labai užteršti alyva, pašalinkite užteršimo priežastį ir pakeiskite trinkelių komplektą.
Įstrigę stūmokliai diskinių stabdžių trinkelių atramose ar darbiniuose cilindruose irgi gali tapti neefektyvaus stabdymo priežastimi. Išimkite įtarimą sukėlusio rato stabdžių trinkeles, atsargiai paspauskite stabdžių pedalą - taip patikrinsite stūmoklio judėjimą. Jei stūmoklis tikrai įstrigęs, būtina keisti visą stabdžių trinkelių atramą ar darbinio cilindro mechanizmą.
Nestabdo visi ratai Visi ratai gali nestabdyti dėl mechaniškai užblokuoto stabdžių pedalo. Paspauskite pedalą ir patikrinkite, ar jis grįžta į pradinę padėtį, ar jo neblokuoja, pvz., neteisingai sureguliuotas "Stop“ lempų jungiklis.
Kita priežastis - pagrindiniame cilindre atsirado hidraulinis spaudimas. Atsukite vamzdelio veržles pagrindiniame cilindre. Jei po to stabdžiai atsipalaidavo, gali būti užterštas sistemos stabdžių skystis. Dėl to išbrinksta guminės detalės, kurios blokuoja sistemos kanalus ir sulaiko hidraulinį spaudimą. Pakeiskite detales su defektais.
Nestabdo vienas ratas Taip atsitinka, kai diskinių stabdžių trinkelės ar stūmokliai įstringa stabdžių trinkelių atramos išėmoje. Tokiu atveju išimkite stabdžių trinkeles, stabdžių valikliu ir gabalėliu audeklo išvalykite išėmą. Neišpūtinėkite nešvarumų, nes galite įkvėpti sveikatai pavojingų dulkių. Išvalykite apnašas ir lengvai sutepkite plieninių atraminių plokštelių galinę pusę specialiu stabdžių tepalu. Neužterškite frikcinės medžiagos paviršių! Įmontuokite stabdžių trinkeles, naudodami naujas montavimo dalis, ir patikrinkite, ar stabdžių diskas laisvai sukasi.
Jei įstringa stūmokliai diskinių stabdžių trinkelių atramoje ar darbiniame cilindre, ratas gali nestabdyti. Būtina keisti visą trinkelių atramą ar darbinio cilindro mechanizmą.
Dėl kliūties stabdžių žarnelėje ratas irgi gali nestabdyti. Belieka įmontuoti naują stabdžių žarnelę.
Neteisingai surinkus stabdžio reguliavimo mechanizmą arba šiam užsikirtus, ratas nestabdys. Rankinį stabdį reikės išrinkti ir sumontuoti tinkamai
Ratas taip pat gali nestabdyti dėl silpnų ar sulūžusių trinkelių sutraukimo spyruoklių. Nuėmus stabdžių būgną spyruokles reikia pakeisti
Netolygus stabdymasAutomobilis netolygiai gali stabdyti dėl alyva užterštų trinkelių frikcinių paviršių arba šiems nevienodai sudilus. Rekomenduojama keisti trinkeles ašių komplektais.
Netolygaus stabdymo priežastimi gali būti ir įstrigę stūmokliai diskinių stabdžių trinkelių atramoje ar darbiniame cilindre. Šias detales rekomenduojama pakeisti.
Stabdymo netolygumas juntamas ir tada, kai atsiranda stabdžių diskų (būgnų) deformacijos. Reikia patikrinti r palyginti stabdžių disko storį įvairiuose taškuose. Maksimalus matavimo dydžių skirtumas neturi viršyti 0,02 mm. Stabdžių diskų ir būgnų nelygumus galima nutekinti, bet jie po to neturi būti plonesni, labiau susidėvėję, nei numato gamintojas.
Atsileidę stabdžių trinkelių atramos varžtai bei atsipalaidavęs stabdžių galinis skydas, vairo ir pakabos komponentai, netinkamas slėgis padangose taip pat gali tapti netolygaus stabdymo priežastimi. Reikia patikrinti stabdžių mechanizmo patikimumą, vairo ir pakabos dalių susidėvjimą. Taip pat įsitikinkite, ar sumontuotos tinkamos ir geros būklės padangos, ar jos pripūstos laikantis rekomendacijų.
Stabdžiai cypiaDiskinių stabdžių trinkelės gali vibruoti skleisdamos aukšto dažnio garsą. Jas išėmus reikėtų sutepti diskinių stabdžių tepalu trinkelių metalinę galinę plokštelę ir jos briaunas. Jei įmanoma, patikrinkite, ar stūmoklių atraminė dalis tinkamoje pozicijoje, ar neužteršta dulkėmis.
Cypiantį garsą gali skleisti ir atsipalaidavę stabdžių trinkelės atramos tvirtinimo varžtai. Juos tereikia užveržti numatytu užveržimo momentu.
Būgniniai stabdžiai dažniausiai cypia dėl nesuteptų stabdžių trinkelių briaunų ir per didelio dilimo produktų kiekio stabdžių mechanizme. Valant geriausia naudoti vakuuminį siurblį ar šluostyti drėgnu skudurėliu. Tepalu reikia sutepti stabdžių trinkelių briaunas, cilindrą, taip pat kontaktuojančią trinkelės pagrindo galinę dalį.
Jei cypimas perauga į džeržgimą, žinokite, kad trinkelės frikcinis paviršius visiškai susidėvėjo ir jos pagrindo metalas stabdant trinasi į būgną ar diską. Taigi teks keisti visas šias besitrinančias detales.
Kai kuriems automobiliams yra gaminamos diskinių stabdžių trinkelės su metaliniais signalizatoriais. Likus minimaliam frikcinio sluoksnio kiekiui, diską ima liesti metalinė trinkelės plokštė, zvimbiančiu garsu signalizuodama apie būtinybę keisti stabdžių trinkeles.
Abejingumo pasekmėsLaiku nepakeitus stabdžių skysčio, jis praranda savo savybes, o tai reiškia, kad, intensyviai stabdant, pavyzdžiui, leidžiantis nuo kalnų, jis gali užvirti (:kaitę stabdžių diskai, būgnai dal: šilumos perduoda stabdžių skysčiui). Verdant susidaro garai, pasklindantys po hidraulinę stabdžių sistemą. Spaudžiant stabdžių pedalą dujos, priešingai nei stabdžių skystis, susispaudžia, o tai reiškia, kad stabdžių pedalas "neria" žemyn, o automobilis toliau važiuoja nestabdomas.
Nelaiku keičiant stabdžių trinkeles, greičiau susidėvi diskai ir būgnai. Rievėtas jų paviršius ne tik mažina stabdymo efektyvumą, bet ir ilgainiui gali susidėvėti iki neleistinai plono sluoksnio, kuris nesunkiai skils ekstremaliu atveju. Dėl užblokuoto rato mašiną gali užnešti į šoną - į priešingą eismo juostą ar griovį.
Nesirūpindami savo automobilio stabdžių sistema rizikuojate ne tik savo, bet ir kitų eismo dalyvių gyvybe.
Stabdžiai - labai svarbi automobilio sistema, kuriai aptarnauti ir remontuoti reikia nemažai specialių įrankių ir profesinių žinių. Rekomenduojame stabdžių sistemos remontą atlikti patikimuose autoservisuose, kur ne tik pašalins defektus, bet ir patikrins automobilio stabdymo efektyvumą specialiu stendu.
Šaltinis :
http://www.ausegra.lt/AUTOEKSPRESAS, Nr. 35 (262) 2000 m. rugpjūčio 31 – rugsėjo 7 d