Valstiečių laikraštis, priedas Vairas. 2002 m. liepos 5 d., Nr. 54 (8140)
Patarimai: kaip išvengti stabdžių gedimo
Baigiame autoserviso "Ausegra" vadovo Arvydo Gailiušo patarimų ciklą „Valstiečių laikraščio" skaitytojams, kaip prižiūrėti automobilio stabdžių sistemą.
Rūdys ir stabdys
Pasitaiko gedimų, kai vienas užpakalinių ratų silpnai stabdo, o prie kito stabdžių disko prisispaudžia tik viena trinkelė. Tokio gedimo priežastis - įstrigęs stovėjimo rankinio stabdžio lynas, kuris neleidžia trinkelėms normaliai funkcionuoti, atleidus stabdį, grįžti į pirmykštę padėtį, nes dėl rūdžių stringa stabdžių trinkelių kreipiančiosios ir darbiniai cilindrai. Kad taip neatsitiktų, vairuotojams siūlau netaupyti rankinio stabdžio ir nuolat juo naudotis, tuomet jis užrūdys. Tiek diskinius, tiek būgninius stabdžius nuo užsikirtimo padės apsaugoti „Terson“ priemonė "Plastilube", kuri palengvina montavimą bei ardymą, yra atspari vandens poveikiui ir saugo nuo korozijos.
Dažniausiai pasitaikantis stabdžių sistemos gedimas - užstrigę galinių stabdžių suportai. Neužtenka tik pakeisti stabdžių kaladėles. Rekomenduočiau perrinkti suportus, kad jie nestrigtų, nekaitintų stabdžių kaladėlių. Jei reikia, pakeiskite stabdžių diskus ar juos nušlifuokite. Atkreipkite dėmesį į rankinio stabdžio lyną: jei jis nors kiek stringa, atraskite strigimo priežastį ar jį pakeiskite nauju, nes darbas, kurį atlikote remontuodami suportą, nueis perniek.
Remonto išlaidos
Kadangi "Audi“ markės automobiliai pagal populiarumą užima antrąją vietą, paskaičiuokime, kiek apytikriai kainuotų 1989-1991 metais pagamintos "šimtinės" stabdžių remontas. Už galinius du stabdžių diskus reikėtų mokėti 212 Lt, už du rankinio stabdžio lynus -92 Lt, už du suportus - 104 Lt. Stabdižių trinkelių kaina - nuo 56 iki 80 Lt. Už „Lokctite" kljus ir "Duralite" tepalą sumokėti reikėtų atitinkamai 6 bei 4 Lt. Serviso mechaniko darbo kaina dar apie 300 Lt. Nors susidaro ir nemaža pinigų suma, tačiau supratingi vairuotojai žino, kad dėl stabdžių sistemos gedimų avarijoje patirti tiek moraliniai, tiek materialiniai nuostoliai gali būti kur kas didesni, ypač šiuo metu, kai keliuose didžiuliais greičiais laksto kelis šimtus tūkstančių litų kainuojantys prabangūs automobiliai.
Stabdžių diskai
Netolygus stabdžių disko dėvėjimasis profesionaliam automechanikui nurodo kelias stabdžių sistemos gedimo priežastis: pirma - stringa stabdžių suportai. Antra - dėl įvorių, rankinio stabdžio lyno strigimo, nuolatinio kaladėlių prisilietimo prie stabdžių disko netolygiai dirba stabdžiai, ryškiai paženklindami trinties vietą. Pernelyg ilgai važinėjant su nudilusiomis trinkelėmis (stabdydami girdėjote metalo džeržgimą), trinkelių pagrindai suraižo stabdžių diskų darbinį paviršių. Todėl net pakeitus trinkeles naujomis, stabdymo efektyvumas bus mažesnis.
Kartais stabdant koja juntamas pedalo "mušimas". Tai reiškia, jog stabdžių diskai galėjo persikreipti nuo staigios darbinės temperatūros pasikeitimo (leisdamiesi nuo stataus kalno ilgai ir stipriai stabdėte, o paskui įvažiavote į balą). Išeitys dvi: diskus pakeisti naujais arba senuosius nutekinti specialiomis staklėmis. Pastarasis būdas taikomas tuo atveju, jei stabdžių diskas yra pakankamai storas ir nutekinus nesuplonės labiau, nei rekomenduoja gamintojai, antraip važinėti bus nesaugu. 1991 metų laidos "Audi 100"automobilio stabdžių disko maksimalus storis - 22 mm, o minimalus - 20 mm.
Jei senasis stabdžių diskas dar pakankamo storio, jo keisti nebūtina. Patartina nuvalyti "Teroson" stabdžių ir sankabos valikliu, kuris pašalina atpleišėjusios dangos dalis, tepalus bei kitus nešvarumus, dėl kurių trinkelės greičiau susidėves ar neefektyviai stabdys.
Šaliname cypimą
Trinkeles pakeitus naujomis, kartais stabdant girdėti cypimas. Dažniausiai tai įvyksta todėl, kad trinkelių metalinis pagrindas stabdant liečiasi su darbiniu cilindru. Naudodami "Loctite" firmos aerozolį "Nr. 127 Brems - Quietsch - stop", pašalinsite trinkelių cypimą, panaikinsite vibraciją diskiniuose ir būgniniuose stabdžiuose. Ši priemonė atspari benzino, stabdžių skysčio, tepalų, vandens poveikiui.