AUTOEKSPRESAS, Nr. 21 (248) 2000 m. gegužės 25 - birželio 1 d.
Diagnostika pagal išorinius požymius
Konsultuoja UAB “Ausegra“ autoserviso vadovas Arvydas Gailiušas
Nustatyti nedirbančio variklio gedimus yra žymiai sudėtingiau, nei atlikti veikiančio variklio diagnostiką. |Ieškodami nedirbančio variklio defektų, dažniausiai aptinkame ne tik priežastį, trukdančią varikliui dirbti, bet ir tos priežasties pasekmę.
Jei suklystume nustatydami gedimą, tektų tuščiai švaistyti laiką ir atlikti nereikalingus darbus.
Pavyzdžiui, jei gedimas susijęs 'su variklio mechanine dalimi, norint jį pašalinti, teks išrinkti visą variklį. Atliekant neveikiančio variklio diagnostiką, ne tiek svarbu nustatyti gedimo priežastį, kiek teisingai įvertinti, su kuo ji susijusi - su mechanine dalimi, valdymo sistema ar agregatais.
Pagal išorinius požymius gedimai gali būti skirstomi į dvi didesnes grupes. Pirmoji - alkūninis velenas prasisuka (starteriu, specialiu raktu ir pan.), o antroji - alkūninio veleno prasukti nepavyksta.
Panagrinėkime pirmosios grupės gedimus. Èia daugiausia reikšmės turi variklio tipas, konstrukcija bei jo valdymo sistemos.
Šį kartą nekalbėkime apie starterio ir akumuliatoriaus gedimus, kurie irgi turi įtakos alkūninio veleno prasukimui paleidžiant variklį.
Benzininių variklių dažniausiai nepavyksta užvesti dėl maitinimo ir užvedimo sistemų sutrikimų. Tuo tarpu dyzeliams būdingi gedimai -.maitinimo sistemos, kaitinimo žvakių darbo sutrikimai, be to, galima ir pernelyg maža kompresija dėl susidėvėjusių cilindrų ir stūmoklių grupės detalių, ašių, nukreipiančiųjų įvorių ir vožtuvų balnų.
Taigi priežastis, dėl kurių nepavyksta užvesti dyzelinių ir benzininių variklių, reikia nagrinėti atskirai.
Kai velenas sukasi...
Jeigu benzininio variklio alkūninis velenas sukasi, o maitinimo ir uždegimo sistemos techniškai tvarkingos, jo užvesti nepavyksta (arba tai padaryti būna itin sunku) dėl šių priežasčių:
1. Žemas spaudimas (kompresija) cilindruose. Patikrindami numanomą defektą išsukime žvakes, prapūskime cilindrus. Pamatuokime spaudimą ir į kiekvieną cilindrą įpilkime 0,5-1 cm3 alyvos.
2. Nutrūko paskirstymo veleno krumpliuotasis diržas. Šiuo atveju starteris labai greitai suka alkūninį veleną. Įsitikinkime, kad diržas nesuka paskirstymo veleno. Tam gali tekti nuimti diržo gaubtą, variklio vožtuvų dangtelį, uždegimo skirstytuvo dangtelį. Gedimą pašalinsime pakeisdami diržą. Be to, reikia patikrinti kompresiją. Gali tekti nuimti galvutę ir pakeisti deformuotus vožtuvus.
3. Pernelyg atsilaisvinęs dantytasis diržas peršoka per kelis dantelius. Girdisi pliaukšėjimai jsiurbimo momentu ir duslintuve. Tokiu atveju reikia patikrinti ir nustatyti dujų paskirstymo fazes, patikrinti kompresiją. Gali tekti nuimti galvutę ir pakeisti deformuotus vožtuvus.
Dyzelinių variklių gali nepavykti užvesti dėl šių priežasčių:
1. Sugedusios kaitinimo žvakės arba žvakių valdymo sistemos. Norėdami patikrinti numanomą gedimą, atjunkime žvakes nuo šynos ir patikrinkime kiekvienos žvakės varžą. Patikrinkime elektros įtampą šynoje. Jeigu ji dingusi, paimkime laidą ir sujunkime juo šyną su akumuliatoriumi. Defektui pašalinti gali reikėti pakeisti sugedusias žvakes, valdymo elementus, sujungti nutrūkusius laidus.
2. Maitinimo sistemos gedimas (purkštukai, aukšto spaudimo kuro siurblys). Kuro agregatus reikia patikrinti specialiu stendu. Gali tekti sureguliuoti, suremontuoti, pakeisti maitinimo sistemos agregatus.
3. Susidėvėjusi stūmoklių grupė, vožtuvų nukreipiančiosios įvorės ir balnai. Šie požymiai išryškėja nuvažiavus daugiau nei 150 tūkst. km. Variklis užsiveda tik esant padidintoms apsukoms. Užvedus dirba patenkinamai. Gali dingti hermetiškumas - dėl padidėjusio slėgio karteryje ima sunktis alyva pro riebokšlius ir karterio tarpiklį. Pastebima, kad daugiau alyvos sunaudojama. Belieka išrinkti ir suremontuoti variklį.
... ir kai nesisuka
Kad alkūninis velenas nesisuka lengvai, nustatysime pamėginę jį pasukti raktu. Šiuo atveju gedimų priežastys vienodos visų tipų varikliams.
Mažai tikėtina, kad gedimo priežastis būtų maitinimo ar uždegimo sistemų sutrikimai.
Pagrindinės defektų priežastys -variklio mechanikoje.
Variklio alkūninį veleną būna labai sunku prasukti arba to padaryti visai nepavyksta dėl šių pagrindinių variklio gedimų:
1. Dėl blogo tepimo užsikirto alkūninio veleno guoliai. Gedimą patikrinsime nuėmę karterio dugną, atlaisvinę švaistiklių dangtelius, pasukę alkūninį veleną. Gedimą pašalinsime visiškai išrinkę ir suremontavę variklį.
2. Užsikirto švaistiklio pirštas švaistiklyje (ypač per šalčius paleidžiant variklį). Gedimą nustatysime nuėmę karterio dugną, švaistiklių dangtelius. Išrinkus variklį reikės pakeisti (suremontuoti) pirštus ir švaistiklius.
3. Esant nepakankamam tepimui perkaito variklis ir dėl to sulūžo švaistiklis. Nuėmę karterio dugną tuo įsitikinsime vizualiai. Reikės išrinkti visą variklį ir jį suremontuoti.
4. Starterio dantračiai įstrigo tarp susidėvėjusių smagračio dantų (pasitaiko retai). Tokiu atveju reikia atlaisvinti starterį ir pasukti alkūninį veleną. Teks pakeisti smagratį arba jo dantytąjį vainiką.|
5. Sugedo paskirstymo veleno grandinė ar jos įtempiklis. Tuo įsitikinsime nuėmę galvutės dangtį ir apžiūrėję grandinę. Priežastį pašalinsime nuėmę bloko galvutę bei priekinį dangtelį ir pakeitę sulūžusias detales. Be to, reikia patikrinti vožtuvus ir esant būtinybei pakeisti deformuotuosius.
6. Nutrūko paskirstymo veleno dirželis, stūmoklis įsirėmė į atidarytus vožtuvus. Tuo įsitikinsime nuėmę diržo apsaugą ir apžiūrėję detales. Gedimą pašalinsime nuėmę bloko galvutę ir pakeitę deformuotus vožtuvus bei kitas detales.
7. Švaistiklių deformacija dėl hidrosmūgio cilindruose. Esant tokiam spėjimui, reikia nuimti karterio dugną, atlaisvinti švaistiklių dangtelius, apžiūrėti švaistiklius, pasukti alkūninį veleną. Remontuodami nuimkime bloko galvutę, patikrinkime alkūninio veleno deformaciją, pakeiskime švaistiklius ir, jei reikia, stūmoklius.
8. Cilindruose susirenka didelis kiekis skysčių (vandens, aušinimo skysčio, degalų). Norėdami tai patikrinti, išsukime žvakes, pasukime alkūninį veleną, patikrinkime, ar nedeformuoti švaistikliai. Norint susitvarkyti su gedimu pirmiausia reikia nustatyti, koks skystis kaupiasi cilindruose, pašalinti nutekėjimą (pakeisti galvutės tarpinę) arba kuro sistemos nesandarumą (purkštukai, redukcinis vožtuvas).
Dėl daugelio mechaninės dalies gedimų, dėl valdymo sistemos defektų dažnai sugenda ir starteris. Pavyzdžiui, sunkiai prasisukant alkūniniam velenui, perkaista starterio apvijos, greičiau dėvisi šepetėliai, kolektorius, perkaista pritraukimo relės kontaktai. Panašaus rezultato reikia laukti ir tada, jei variklį sunku užvesti dėl kuro arba uždegimo sistemų defektų, nors tuo metu starterio rotorius suksis žymiai didesniu dažniu. Taigi, jei starteris neveikia, vadinasi, variklis turi defektą, dėl kurio sunkiau jį užvesti.
Jei alkūninis velenas sukasi sunkiai arba užsikirto, greičiausiai teks išrinkti visą variklį. Bet dažnai paprastam vairuotojui būna sunku teisingai nustatyti variklio defektą.
Neveikiančio variklio mechaninės dalies diagnostika, neišrenkant jo, yra gana sudėtinga, geriau tai daryti, specializuotuose servisuose. Teisingas variklio gedimo nustatymas padės sutaupyti ir pinigų, ir remontui reikalingo laiko.