Sugalvojau si ta parasyti apie variklio kompresija. Gal kam ir bus idomu.
Kompresija vadinamas slegis vidaus degimo variklio cilindre suslegimo takto pabaigoje ir rodo varikliotechnine bukle. Degalu ir oro misinys cilindre gali buti suslegtas labai ivairiai. Tai priklauso nuo cilindro, stumoklio, ziedu, voztuvu, voztuvu lizdu bukles. Kompresijos dydis labai priklauso nuo variklio suslegimo laipsnio. Kuo suslegimo laipsnis didesnis, tuo variklis isvysto didesne galia ir reikia maziau degalu. Taciu blogai yra tai, kad dideja mechaniniai nuostoliai, labiau ikaista degimo kameros sieneles, cilindru sieneles ir stumokliai. Taip variklyje gali prasideti detonacija - benzino ir oro misinys variklyje dega daug kartu greiciau negu normaliai. Tuomet variklis perkaista, lydosi stumokliai, pradega voztuvai ir issiplaka alkuninio veleno guoliai.
Siuolaikiniuose automobiliuose benzininiu varikliu suslegimo laipsnis yra 7-12, o dyzeliniu 15-24. Dazniausiai techniskai sutvarkyto variklio kompresija yra didesne uz suslegimo laipsni. Pvz., Audi 100 dyzelinio variklio 2,4D suslegimo laipsnis yra 23, o kompresija 34 barai ir pns.
Varikliui dylant, kompresija mazeja, o pradegus stumokliui arba voztuvui kompresijos gali ir visai nebuti.
Variklis laikomas techniskai sutvarkytu, jeigu kompresija tarkim Audi 100 keturiu cilindru variklio yra 9 - 12 baru (isdilimo riba 7 barai), o sesiu cilindru variklio kompresija gali siekti net 11 - 16 baru.Tuomet isdilimo riba laikoma 9 barai.
Atskiru cilindru kompresija turi skirtis minimaliai. Tada cilindrai devisi tolygiai. Benzininiu varikliu kompresija atskiuose cilindruose gali skirtis 1 - 3 barais, o dyzeliniu varikliu 3 - 5 barais.
Sumazejusi kompresija rodo variklio isdilima arba gedimus. Itrukus stumoklio pertvaru grioveliams, kompresija gali sumazeti iki 8 baru, o isluzus sioms pertvaroms, - iki 6 baru.
Kai pramusta tarpine, i variklio ausinimo sistema patenka daug deginiu, kurie ausim=nimo skysti pradeda varyti lauk. Tokiu atveju pravartu is neveikiancio cilindro issukti zvake ir paziureti ar ji ne slapia. Pastebejus dregna zvake, reikia ja truputi palaizyti (tik nepamirskit kad antifrizas mirtinai pavojingas). Pajutus salstelejusi ausinimo skyscio skoni, galima drasiai teigti kad nesandari tarpine ir ja reikia keistinauja.
Siam kartui tiek.
Jei bus norinciu galesiu parasyti ir daugiau.
Literatura: Juozas Zekonis "Automobilio prieziura"