Žodžiu šiandiena po laboratorinių darbų šokau į mašiną, stvėriau degimą ir iškart užkliuvo jog akumuliatoriaus lempute vos vos dega. Na aišku jau kad su krovimu problema. Užkuriu, voltmetras skydelyje nenudžiugina. Pergazavimas davė krovimo, bet tuoj vėl dingo. Ką gi, važiuoti reikia, bet rizikinga. Taigi:
1. Pamokėle. Keliones tesimas, sugedus reguliatoriui. Jeigu dingo krovimas dėl susidėvėjusių šepetėlių, o juos gausite negreitai, bet važiuoti reikia nes sušalsite, štai ką galime padaryti. Reikia turėti 13mm ir 8mm rakčiukus/galvutes, kryžminį atsuktuvą. nusukame stora B+, plona D+ laidus, nuimame DF fiškę. atsukame kryžminiu dangteli ir atlenke fiksatorius, ji nuimame. Atlaisviname reguliatorių. Pastebime jog šiek tiek galime ji stumdyti. Pastumiame arčiau kolektoriaus (genero rotoriaus ašis). Užsukame reguliatorių. Prisukame stora ir plonus laidus. Dangtelio nedėjau atgal. Užvedame, voila krovimas atsirado. Galima važiuoti į miestą, tęsti kelione, arba mano atveju namo pinigu reguliatoriui. Aišku turiu C4 2.5TDI, ir generatorius viršuje, kas žymiai palengvino priėjimą, ant A6 1.9TDI to nepadarysite taip lengvai.
2. Patarimas. DF išvadas ir kaina. Autoelektros parduotuvėje, parodžiau savo reguliatorių, pardavėjas iškarto ištraukia tokį pati su DF išvadu. Atkreipkite dėmesį, AEL generatorius turi papildoma DF išvada, kuris skirtas nustatyti generatoriaus apkrova, ir atitinkamai junginėja papildoma aušinimo skysčio šildytuvą. Viskas butu ok, bet jis kainuoja 20lt brangiau (mano atvejis) nei toks pats reguliatorius be DF išvado. Pf, studentui 20lt yra pinigas. Nors DF nėra joks stebuklas, tesiog išvestas minusinio (komutojamo) šepetuko laidas. T.y. Prilituojate laida su "tatka" išvadu, it turite DIY DF išvada (žr. 1 pav.)
![](http://s2.postimage.org/kjyVJ.jpg)
1 pav.
3. patarimas. Reguliatorius. Gamintojai gamina ne visai vienodus reguliatorius. Vieni padarys krovimą 13.8, kiti 14.2, treti 14.5 nors ir pakuotėje didžiuojasi užrašas 14V. Gamyklinis BOSCH 1197311511 EL 14V duodavo 14.2V prie įjungtų šviesu ir pusiau paleisto pečiūko. Iš patirties žinau, jos rinkoje prekiaujama GAUSS reguliatoriais, kurie visu pirma yra tikrai pigus (už senojo tipą mokėjau 14lt, už C4 naudojama 34lt). Kai už kažkokį kita, su DF išvadu prašė 54Lt.
4. patarimas. Reguliatoriaus tikrinimas. Imama 4-5W lempute, jungiama prie šepetėliu. Imamas reguliuojamos įtampos šaltinis, minusas jungiamas prie plokštelės, kuri liečiasi su generatoriaus korpusu, pliusas jungiamas į viršutinį šepetuką, arba prie plokštelės, kuri liečiasi su generatoriuje kyšančiu kontaktu. Matuojame reguliuojamą įtampą (žr. 2 pav.) Esme, jog lempute degs prie įtampos mažesnės nei nustatyta reguliatoriuje, dažniausiai apie 14V. Šį įtampa nedaug skirsis nuo krovimo įtampos. Mano atveju GAUSS prie 14.20 atjungia lemputę visiškai. BOSCH palaipsniui gesina esant 14.3-14.5V. Verta paminėti jog BOSCH metalinis mikroschemos korpusas, o dėl palaipsninio gesinimo neblogai užkaito. GAUSS korpusas plastikinis, ir nei kiek neužkaito.
![](http://s4.postimage.org/1qHUEA.jpg)
2 pav.
5. patarimas. Akumuliatoriai. Pastebėta jog nauji akumuliatoriai tarnauja iš tikro neilgai. Viena iš sutrumpinamo tarnavimo laiko priežasčių yra neteisingas akumuliatoriaus krovimas. Iš gyvenimo patirtis, nusipirkau pasatui b3 1.6TD BAREN 85Ah 720A akumuliatorių. Tuo metu buvau sudėjęs MOBILETRON reguliatorių, kuris užkele krovimo įtampą iki 14.2 su visom apkrovom. Be apkrovų 14.5. Ir tai nebuvo reguliatoriaus gedimas. Na esme kad lygiai po metų, žiema, akumuliatorius nebepasuko starterio. Skrodimas parode: plokštes ištirpo elektrolite. Priežastis, akumuliatoriaus perkrovimas. Švino akumuliatoriai, priklausomai nuo temperatūros, užverda prie skirtingu įtampu. kuo mažiau akumuliatorius virs, tuo ilgiau tarnaus. Įtampas galima pasitikrinti
čia Voltage table for standby use charging - įtampa, prie kurios akumuliatoriui nedaroma jokios žalos; Gassing Voltage per cell - slenksčio įtampa, kada elektrolitas ima burbuliuoti, naudojama tik cikliniam įkrovimui, t.y. atnešėte namo iškrauta akumą ir jungiate į rozetę nakčiai.
Èia reiktu atsižvelgti, kaip akumuliatorių eksploatuojate. Jeigu yra garso stiprintuvas, belenkiek garsiakalbių, klausomasi neužkurtu motoru, o važiuojate kelis km - savaime aišku, čia geriau turėti aukštesnę įtampą. Bet jeigu jus net gabaritinių nepaliekate ilgiau nei 5s, – Tai aš teigčiau, jog akumuliatorius visada būna beveik 100% įkrautas. O kažkiek nusodinate tik sukdami starteriu. Jūsų laukia pasato atvejis.
Užbaigiant temą nupirkau GAUSA be DF išvado. Jis pigesnis. Jo krovimo įtampa žemesnė. Išvada prilitavau, gale užspaudžiau jungti. (žr. 1 pav.)
Su originaliu BOSCH krovimas buvo
Su GAUSS krovimas tapo
![](http://s2.postimage.org/kjLor.jpg)