Alyvos priedai.
pradziai, tai netikekit jokiais video su trinties testais, kaip stebuklingai trinti nugali kazkokie stebuklingi tepalai su stebuklingais priedais. bet kurioj vastinej rasit tokia kosmine technologija, kad tos trinties masinos rodys kosminius skaicius ir visi tepalai rukys pavesi. tik tai nieko bendro neturi su varikline alyva. pradziai, tai variklyje kaip ir nenumatyta jokios sausos trinties. tai yra metalas metalas. ir pagrindine alyvos paskirtis - uztikrtinti hydrodinamine trinti. tai trintis, kaip tarp dvieju pavirsiu yra alyvos plevele. tai pagrindinis alyvos darbas variklyje. ir jei alyva uztikrina sita plevele, beveik nereikalingi jokie stebuklingi priedai. bet visgi, uzspaudus tapke iki red line, ar panasiai, gali atsirasti sausa arba pusiau sausa trintis. ir tikiems atvejams variklineje alyvoje jau yra tam tikri priedai apsaugantis nuo to. ir kaip ten bebutu, yra tik vienas priedas kuri naudoja VISI alyvu gamintojai ir blenderiai. tai ZDDP (Zinc dialkyldithiophosphates). tai cinko ir fosforo junginys, kuris praskiestas balastu plaukioja alyvoje, bet tam tikrose vietose, kur atsiranda sausa trintis, prie tam tikru temperaturu sitas junginys padaro apsuagine plevele apsaugancia nuo pavirsiu "braizymu". paansu vaidmeni atlieka atma tikri molibdeno junginiai, varis, titanas, aliuminis, silicis, siera. bet sitie junginiai beveik nenaudojami del autogamintoju reikalavimu. arba randami labai mazi kiekiai. ZDDP priedo galima nusipirkti atskirai, bet ar jo reikia i jusu alyva kurioje kazkoks kiekis jau yra jo. per didelis kiekis irgi neprives prie gero, tad jei jus nevairuojate dragsterio ar kokio bolido, kur jums rupi kad variklis atlaikytu iki finiso, o ne motoresuras, tai geriau nepiknaudziaut priedais. ir nera jokiu kosminiu stebuklu, ypac is is kazkokiu mazu firmeliu ir panasiai.
pvz neseniai lietuvoje buves populiarus Liqui moly su molibdenu priedu MOS2. naujas stebuklas bla bla bla. paprasta 3 grupes bazine alyva su MOS2 priedu. beda tame, kad tas MOS2 zinomas jau gal 50 metu. tai birus misinis kazkuo panasu i grafita gal. jis tikrai geras priedas i tepimui..... granatu, reduktoriu ar panasiu mechanizmu tepimui. bet ne variklinem alyvoms. jis net nesiskiedzia alyvoj. jis4 kartus sunkesnis uz alyva. jis nuseda. o jei nenuseda, tai jos daleles perdideles ir panaisi. jei gerai pamenu, sita liqui moly alyva neturejo ne vieno autogamintojo aprobacijos. MoDTC molibdeno skystas junginis yra daug kartu efektyvesnis priedas, bet jo sutinkama labai mazai alyvose. be to, kai liqui molly savininkas nusipirko meguin kompanija, kazkur dingo visas molibdeno stebuklas.
dar pvz. berods schell dabar reklamuojasi su nauja basine alyva is duju. GTL Gas To Liquid. is principo tokia alyva jau galima butu pavadint sintetine, bet visgi ji palikta prie 3 grupes baziniu alyvu. technologija sita nera kazkoks stebuklas. dar hitleris per antra pasailini tokiu budu gamino kura tankams. bet naftos magnatai kisa tai kaip stebukla.
zodziu, nera jokiu kosminiu technologiju, kurios nebutu itrauktos i varikliuniu alyvu gamyba. dauguma tu varikliniu alyvu priedu, is tu tiubeliu ir panasiai, susideda is jau zinomu priedu kaip ZDDP cinko ir fosforo, "plaunaciu" elementu kalcio ir magnio ir gali buti kitu junginiu. pvz legendinis XADO, tas raudonas tiubelis susideda is silicio ir aliuminio. tik ar situ priedu jums reikia ivarikli, sprteskit patys. tiesa, nemazai tokiu stebuklingu priedu avo sudetyje isvis neturi nieko. isipilat 250 ar puslitri alyvos ir ramu ant dusios. pacebo.....
kazkada teflonu patentuotojai irgi teisesi su naftos magnatais, kad teflonas nepadeda nieko varikliams ir norejo uzdraust naudot. bet pralaimejo, nes neirode, kad teflonas kenkia varikliams. ir nors PTFE tepimo alyvos populiarios, nera turbut ne vienos variklines su PTFE.
zodziu, stebuklu nebuna