Labas, Svečias. Prašome prisijungti arba užsiregistruoti. Did you miss your activation email?




Autorius Tema: Kondicionierius  (Skaityta 5007 kartus)

Neprisijungęs asprey

  • Įrašai: 610
    • Žiūrėti profilį
  • Miestas: Vilnius
Kondicionierius
« Topic Start: 2007 Kovo 31, 11:48:16 »
Svarbiausia automobilio dalis vasarą - kondicionierius
2004 m. Liepos 12 d.

Karštą dieną gatvėje atpažinti automobilį su kondicionieriumi nėra sunku - dažniausiai šiuos įrenginius turinčių mašinų vairuotojai važinėja užsidarę langus - kad karštas oras nepatektų į saloną.

Vasaros karščiai veikia visus žmones. Sako, būna net karščio sukeltų depresijų bei savižudybių. Norėtųsi tikėti, kad prie vairo to nevyksta, tačiau karštas oras turi įtakos ir vairuotojams. Vienas iš išsigelbėjimo būdų - kondicionierius, tiesa, galintis tapti ir ligos priežastimi.

XIX a. pabaigoje anglų inžinierius Viljamas Vaitlis po arklių traukiamu keleiviniu vagonu įmontavo ledų blokus. Nuo vagono ratų besisukantys ventiliatoriai į saloną pūtė ledo aštaldytą orą. Suprantama, tai dar nebuvo kondicionierius.

Pirmuoju automobiliu, kuriame sumontuotas kondicionierius - orą atšaldantis įrenginys - tapo 1939 metų laidos "Packard". Norint įjungti šaldymo įtaisą, vairuotojui reikėjo išjungti variklį, o ant kompresoriaus uždėti dirželį.

 

Standartine automobilio įranga kondicionierius tapo šeštajame dešimtmetyje - 1957 metais modelyje "Cadillac Eldorado Brougham".

Šalčio vardas - šaldiklis

Kondicionieriaus darbinė medžiaga yra šaldiklis. Tai dujos, kurios yra suslegiamos ir cirkuliuoja kondicionavimo sistemoje. Iki 93-iųjų metų pagamintuose automobiliuose buvo naudojamas šaldiklis R12, arba freonas.

Kadangi jis ardo ozono sluoksnį, freono naudojimas buvo apribojamas "Monrealio protokolu", kurį ratifikavo ir Lietuva. Todėl 1992-1994 metais kondicionierius imta pildyti kitu šaldikliu - R134a, kuris nėra kenksmingas atmosferai.

Beje, šaldiklis vienoje kondicionieriaus sistemoje yra skystas (kai jis suslegiamas), kitoje - dujinės būsenos.

Perkant automobilį su kondicionieriumi, specialistai pataria visų pirma patikrinti, ar sistemoje yra tinkamas šaldiklis. Žinomi atvejai, kai mašinos kondicionierius pardavėjai užpildydavo pigesniu šaldymo skysčiu, pvz., vietoje R12 - R409a, arba šaldikliu R22 ar net suslėgtomis dujomis.

Gali būti, kad kondicionierius užpildomas nekokybiškai (neišvakuumuojamas, be tepalo ar pan.) arba nepilnai. Jei sistemoje nėra šaldiklio, kondicionierius neįsijungia.

Dažniausias kondicionieriaus gedimas - nesandarumas, kai dėl skylių ar tarpų iš sistemos išbėga šaldiklis. Kai kurių net ir naujų autombilių kondicionierius būna tuščias jau po metų, tačiau kiti laiko ilgiau.

Patikrinti nesunku

Specialistai tvirtina, kad vairuotojai apie kondicionierių priežiūrą dar neturi daug žinių. Perkant automobilį turguje, ne visada reikia tikėti pardavėjo žodžiais, jog kondicionierius veikia.

Kondicionierių patikrinti galima ir patiems. Tai daroma paleidus automobilio variklį ir įjungus kondicionierių bei oro ventiliatorių. Specialistų teigimu, iš karto arba netrukus turi įsijungti kompresorius. Jam įsijungus, neturi pasigirsti stiprūs garsai.

Tiesa, kai kuriuose automobiliuose, esant žemai temperatūrai, kompresorius gali ir neįsijungti. Tai nėra tragedija - tiesiog reikia kuriam laikui automobilį palikti šiltesnėje patalpoje ir pabandyti kondicionierių įjungti iš naujo.

Patikrinti, kaip šaldo kondicionerius, taip pat nėra sunku. Vasarą užtenka nustačius tiekiamo oro temperatūrą į žemiausią padėtį ir įjungti maksimalų pučiamo oro srautą. Iš ortakių išeinantis oras turėtų būti vėsus, apie 8-12 laipsnių.

Jei lauke yra vėsiau nei 20 laipsnių, kondicionieriaus šaldymo efektyvumą galima patikrinti ties sienele, skiriančia saloną nuo varklio skyriaus, suradus du kondicionieriaus vamzdelius. Vienas jų, plonesnis, turi būti šiltas, kitas - šaltas.

Brangus malonumas

Specialistai pataria nepainioti kondicionerių su klimato kontrolės sistema. Kondicionierius - įrenginys, šaldantis orą automobilio salone, o klimato kontrolė - tai sistema, palaikanti nustatytą mikroklimatą.

Todėl automobilyje gali būti klimato kontrolė su kondicionieriumi, klimato kontrolė be kondicionieriaus, kondicionierius be klimato kontrolės.

Dar viena klaidinga vairuotojų nuomonė yra ta, kad, įjungus kondicionierių, iš jo esą varva freonas. Iš tiesų tai - ne šaldiklis, o kondensatas iš garintuvo.

Daug klausimų automobilių savininkams kyla ir dėl kondicionierių naudojimo žiemą. Specialistai tvirtina, kad esant minusinei temperatūrai, kondicionierių galima jungti bė jokios baimės, tiesiog kai kuriuose automobiliuose žiemą jie paprasčiausiai neįsijungia.

Beje, žiemą įjungti kondicionierių gali būti netgi naudinga, mat, jei jis nedirba ilgesnį laiką, guminiai riebokšliai pasidaro sausi, o dėl to padidėja freono nuostoliai.

Jokių problemų nekils ir vienu metu įjungus kondicionierių bei karštą orą - kondicionavimo ir šildymo sistemos nėra susietos, tiesiog jos turi bendrą valdymą.

Kondicionierių galima sumontuoti ir sename automobilyje, tačiau verta pasvarstyti, ar pasimoka tai daryti - mat šio įrenginio kaina - nuo 3 iki 5 tūkstančių litų - gali viršyti mašinos vertę.

Neigiami bruožai

Mitu kondicionierių priežiūros specialistai vadina tai, kad juose cirkuliuojantys šaldikliai kenkia žmonių sveikatai.

Medikai tvirtina, kad pavojų kelia ne šaldikliai, o ant kondicionieriaus garintuvo atsirandantys ir į saloną patenkantys grybeliai bei bakterijos. Šie mikroorganizmai gali tapti ūmių virusinių kvėpavimo takų susirgimų priežastimi.

Kitas kondicionierių keliamas pavojus - grėsmė peršalti atsiradus dideliam lauko ir mašinos vidaus temperatūros skirtumui. Medikų teigimu, jis turėtų būti ne didesnis kaip 8 laipsniai.

Be to, patartina mašinos salone teisingai sureguliuoti šalto oro srautus - jis neturi pūsti tiesiai į žmones, o ypač į jų veidus.

Yra dar vienas neigiamas kondicionieriaus bruožas - jam veikiant, automobilio variklis traukia šiek tiek blogiau bei suvartoja daugiau kuro. Tačiau gaivos pojūtis, kai lauke - plius 30, yra vertas tų išlaidų. Žinoma, svarbu jausti saiką. Persišaldžius nemažai kainuos ir vaistai bei praleistos darbo dienos.

"Vakarų ekspresas" Kristijonas BAUKYS

Neprisijungęs asprey

  • Įrašai: 610
    • Žiūrėti profilį
  • Miestas: Vilnius
Kondicionierius
« Atsakymas #1: 2007 Kovo 31, 11:53:31 »
Nusipirkau automobilį

Jei nusipirkote automobilį su kondicionieriumi ir norėtumėte, kad jis ilgai tarnautų patariame apsilankyti specializuotose dirbtuvėse ir reikalauti:

    * patikrinti ar šaldiklis yra tas, kuris turėtų būti šioje sistemoje. Jei jums paaiškina, kad neturi galimybių patikrinti šaldiklio tipo, tuomet geriausiai paieškoti kito serviso, kur identifikuotų šaldiklį.
      Jei automobilis yra naujesnis negu 1993 metų gamybos ir jame turėtų būti R134a markės šaldiklis, tai tikimybė, kad taip ir bus yra didesnė negu 95%. Jei automobilis senesnis, ir jame turėtų būti R12 šaldiklis, tai tikimybė, kad ir bus užpildyta R12 šaldikliu yra mažesnė negu 50%. Todėl pirmuoju atveju gal būt galima surizikuoti, tačiau vis tiek siūlytume perpildyti sistemą iš naujo. Antruoju atveju primygtinai rekomenduojame patikrinti šaldiklio sudėtį. Plačiau apie šaldiklių problematiką...
    * jei šaldiklio sudėtis nukrypsta nuo normos - išleisti jį iš sistemos. Išvakuumuoti sistemą ne mažiau kaip 20 minučių, įpilti atitinkamą kiekį tepalo bei užpildyti reikiamu šaldikliu. Taip pat reikėtų pakeisti džiovintuvą (t.y. resiverį arba akumuliatorių).
    * jei šaldiklio sudėtis atitinka normas - perpildyti sistemą iš naujo, ją išvakuumavus bent 20 min. ir įpylus tepalo.  Jei yra požymių, kad kondicionierius buvo remontuotas, reikėtų pakeisti džiovintuvą.

Standartiniai automobilių pirkėjų mulkinimo būdai (pateikti eilės tvarka pagal išradingumo lygį)

    * kondicionieriaus iš viso nėra, yra tik mygtukas prietaisų skydelyje;
    * kondicionierius užpildomas šaldikliu R22 arba kažkokiomis suslėgtomis dujomis;
    * kondicionierius užpildomas pigesniu šaldikliu (šaldymo skysčiu) - vietoje R12 - R134a, R409a ir t.t.
    * nėra vieno ar keleto iš komponentų (kompresoriaus, kondenserio ir pan.)
    * kondicionierius neužpildomas dėl nuotėkio ar gedimo, kompresorius įjungiamas apeinant apsauginį slėgio daviklį;
    * nulaužti vamzdukai sujungiami gumine žarna ir užveržiami sąvaržomis;
    * nesandarumas  užklijuojamas klijais arba užveržiamas sąvaržomis;
    * kondicionierius neveikia, nors bandoma įteigti, kad oras šaldomas (šaltuoju metų laikotarpiu);
    * kondicionierius su nuotėkiu užpildomas prieš pat pardavimą, arba važiuojama užpildyti su pirkėju;
    * kondicionierius užpildomas nekokybiškai (neišvakuumuojamas, be tepalo ir kt.)
    * kondicionierius tvarkingas, tiesiog neužpildomas taupumo sumetimais;
    * kondicionierius užpildomas nepilnai;

Kaip patikrinti kondicionierių (tiems, kurie jau žino kur automobilyje rasti variklį)

Užveskite automobilio variklį. Įjunkite kondicionierių ir oro ventiliatorių . Iš karto arba po kažkiek laiko turi įsijungti kompresorius. Kompresorius - generatoriaus dydžio arba šiek tiek didesnis už generatorių prietaisas, kaip ir generatorius besisukantis nuo alkūninio veleno diržo. Kompresoriaus sankaba (plokštelė, esanti prie skriemulio), "prikimba" prie skriemulio ir pradeda suktis kartu. Įsijungimo metu paprastai girdimas charakteringas sankabos pritraukimo garsas ir šiek tiek pasikeičia variklio darbas. Taip pat gali įsijungti aušinimo ventiliatorius.

Kai kuriuose automobiliuose esant tam tikrai temperatūrai (pvz. Audi - žemesnei negu +5ºC) kondicionierius iš viso neįsijungia. Įsijungus kompresoriui neturi atsirasti stiprių garsų iš kompresoriaus. Vienuose automobiliuose kompresorius veikia pastoviai, kituose - periodiškai atsijungia. Esant žemai temperatūra ir (arba) mažoms ventiliatoriaus apsukoms kompresorius darbo laikas gali būti labai trumpas, o ramybės trukmė - ilga.

Jei kompresorius neįsijungia esant žemai temperatūrai automobilyje be klimato kontrolės, pabandykite šią procedūrą: esant užvestam varikliui nustatykite karščiausią orą, oro tiekimą` iš automobilio salono (recirkuliacija), ventiliatorių perjunkite į  maksimumą. Uždarykite langus bei duris. Kai automobilio salone taps šilta, patikrinkite, ar neįsijungia kompresorius. Jei įsijungia, tuo tarpu viskas gerai. Jei neįsijungia - nereiškia, kad kažkas negerai. Šiuo atveju, norint patikimai patikrinti kondicionierių reikėtų patalpinti automobilį į šiltą patalpą.

Jei kompresorius įsijungia, reikia patikrinti, kaip kondicionierius šaldo. Šiltą vasaros dieną užtenka patikrinti tiekiamą į automobilio saloną orą, nustačius tiekiamo oro temperatūrą į žemiausią padėtį ir maksimalų pučiamo oro srautą . Oro, išeinančio iš ortakių, temperatūra turėtų būti apie 8-12ºC. Jei lauke yra virš 20ºC, tai yra stipriai jaučiamas vėsus oras. Jei lauke yra vėsiau, tada reikėtų surasti du kondicionieriaus vamzdelius, įeinančius į automobilio saloną variklio skyriuje. Vienas jų (plonesnis) turi būti šiltas, kitas (storesnis) - šaltas. Jie paprastai praeina vienoje vietoje pro metalinę sienelę, skiriančią variklio skyrių nuo automobilio salono. Skirtingai nuo guminių šildymo sistemos žarnų, kondicionieriaus vamzdukai paprastai būna aliumininiai, rečiau geležiniai. Kartais tai gali būti guminės žarnos, labiau panašios į aukšto slėgio hidraulines.

Jei kompresorius neįsijungia arba nė vienas vamzdukas, įeinantis į automobilio saloną, nėra šaltas, reikėtų patikrinti ar sistemoje yra šaldiklio. To neįmanoma padaryti be specialių prietaisų, netgi būdu, aprašytu žemiau:

Suraskite ant kondicionieriaus vamzdelių bent vieną užpildymo tašką. Jie gali būti panašūs į rato oro pildymo ventilį arba stambesni. Kaip ir rato ventilis, pildymo taškas turėtų būti užsuktas kamštuku. Užpildymo taškas taip pat gali būti ant kondenserio ("kondicionieriaus radiatoriaus"), kompresoriaus, resiverio (maždaug alaus skardinės dydžio bakelis).Nuo užpildymo taško nusukus kamštuką ir atsuktuvu paspaudus vožtuvėlį, panašų į rato oro ventilio vožtuvėlį, galima būtų įsitikinti, ar sistemoje yra šaldiklio. Jei šaldiklio būtų, tai iš taško išeitų dujų srovė su skysčio ir tepalo dalelėmis. Jei būtų trumpalaikis pššš, tai reikštų, kad šaldiklio nėra. Spausti vožtuvėlį reikėtų atsargiai, saugant rankas, nes ant rankų patekęs skystas šaldiklis jas iš karto nušaldytų. Būtent todėl taip daryti negalima dėl saugumo technikos. Taip pat toks metodas neatitinka ekologinių reikalavimų, todėl gal būt jis čia be reikalo yra aprašytas...

Jei kondicionierius yra užpildytas, tačiau kompresorius neįsijungia, tai dažniausiai galima tikėtis elektros dalies gedimo, kurie paprastai lengviau pašalinami, negu nesandarumai. Jei kondicionierius yra tuščias, tačiau kompresorius įsijungia, tai reikštų, kad yra perdaryta elektros grandinė. Tai turėtų būti pretekstas abejoti bet kokiu pardavėjo teiginiu (ne tik apie kondicionierių). Jei sistemoje yra šaldiklio, tačiau, įsijungus kompresoriui, kondicionierius nešaldo arba šaldo silpnai, tai gali būti, kad šaldiklio yra mažai arba yra kitas gedimas.

Niekada netikėkite, jei sakoma, kad kondicionierius tuščias, bet užtenka jį užpildyti ir viskas bus gerai. Tuomet geriau jį užpildyti prieš perkant ir patikrinti. Praktika rodo kad devyniais iš dešimties atvejų yra priežastis, dėl ko kondicionierius nepildomas.

"Kondicionierių centras"

Neprisijungęs asprey

  • Įrašai: 610
    • Žiūrėti profilį
  • Miestas: Vilnius
Kondicionierius
« Atsakymas #2: 2007 Kovo 31, 11:55:28 »
Klausimai:

Ar mano automobilyje yra kondicionierius?
    Nežinau, reikia pasižiūrėti.

Ar tiesa, kad kondicionierių reikia įjungti retkarčiais ir žiemą?
    Taip, rekomenduojame. Kai kondicionierius nedirba ilgesnį laiką, išsausėja guminiai riebokšliai, dėl to padidėja natūralūs freono nuostoliai. Be to dirbant kondicionieriui išdžiūna kondenseris, kas sumažina jo koroziją.

Ar galima įjungti kondicionierių ir karštą orą vienu metu?
    Taip, galima.

Kodėl mano automobilyje kompresorius periodiškai atsijungia?
    Jei šaldo pakankamai, tai yra normalu.

Kuo skiriasi "klima" nuo kondicionieriaus?
    Kondicionierius - įrenginys, šaldantis orą automobilio salone. Klimato kontrolė - tai sistema, palaikanti užduotą mikroklimatą. Automobilyje gali būti klimato kontrolė su kondicionieriumi, klimato kontrolė be kondicionieriaus, kondicionierius be klimato kontrolės. Gali nebūti nei vieno nei kito (dažniausiai pasitaikantis atvejis)

Ar galiu kondicionierių atjungti visiškai, nuėmęs nuo kompresoriaus dirželį?
    Taip.

Ar padidėja kuro suvartojimas, įjungus kondicionierių?
    Taip.

Ar normalu, kad kondicionieriaus vamzdukai apšąla?
    Ne.

Kai įjungtas kondicionierius, automobilis traukia blogiau.
    Tai yra normalu.

Įjungus kondicionierių pasigirstą įtartini garsai variklio skyriuje.
    Atvažiuokite, paklausysime kartu.

Kodėl kondicionieriaus radiatorius mano automobilyje karštas?
    Todėl, kad kondicionierius šaldo automobilio saloną, o ne aplinką. Todėl kondenseris (kondicionieriaus radiatorius) yra karštas, o garintuvas yra šaltas.

Išjungus variklį girdisi šnypštimas automobilio salone.
    Tai yra normalu.

Kai įjungiu kondicionierių, iš variklio bėga vanduo.
    Vanduo bėga ne iš variklio, o iš garintuvo. Taip turi būti.

Įjungus kondicionierių, ant keleivio arba ant vairuotojo kojų laša vanduo.
    Èia jau blogiau. Išsiaiškinkite pagaliau ant keleivio ar vairuotojo. Jei ant keleivio, paprašykite, kad keleivis apsiautų guminius batus. Jei ant vairuotojo - apsiaukite juos pats. Arba kreipkitės į mus (guminių batų mes neturime, todėl išspręsime kitais būdais).

Šaldiklis yra dujos ar skystis?
    Normaliomis sąlygomis šaldiklis yra dujos, suslėgtas - dujų ir skysčio pusiausvyra būsena. Kondicionieriaus sistemoje šaldiklis vienoje dalyje yra skystas, kitoje - dujinės būsenos.

Ar tiesa, kad freonas nuodingas?
    Ne. Bet vartoti nepatartina.

Kai įjungiu kondicionierių, iš jo varva freonas. Pastovėjus automobiliui atsiranda balutė.
    Tai ne freonas o kondensatas iš garintuvo..

Mano automobilyje kondicionierius įsijungia, nors nustatyta, kad į saloną pūstų karštą orą.
    Taip gali būti, jei yra klimato kontrolė.

Ar tiesa, kad kondicionierius žiemą šildo?
    Ne.

Ar galima įjungti kondicionierių esant minusinei temperatūrai?
    Jungti galima, jokių neigiamų pasekmių dėl to būti negali. Kai kuriuose automobilių modeliuose įsijungs, kai kuriuose - ne.

Ką reiškia užrašas ECON?
    Europietiškuose automobiliuose - kondicionierius neįsijungs, šaldoma tik lauko oru. Japoniškuose šis režimas reiškia silpnesnį kondicionieriaus šaldymą.

Koks slėgis būna kondicionieriaus sistemoje?
    Dirbant kondicionieriui - iki 20-30 atmosferų.

Ar galima įstatyti kondicionierių į automobilį, kur jo nebuvo?
    Taip.

Ar įsijungia kondicionierius, jei sistemoje nėra šaldiklio?
    Ne.

Ar galima remontuojant variklį šaldiklį nusiurbti, po to vėl užpildyti?
    Taip.

Ar galima vietoje seno tipo freono (R12) pilti naujo tipo šaldiklį (R134a) ir atvirkščiai?
    Be sistemos pertvarkymų ir nepakeitus tepalo negalima.

Ar galima vietoje seno tipo freono (R12) pilti freono R12 pakaitalą R409a?
    Šis šaldiklis netinkamas naudoti automobilių kondicionieriuose.

Kondicionierius nedirba, kiek kainuos pataisyti?
    Nežinau.

Ar galima veikiant kondicionieriui atidaryti automobilio langą?
    Galima.

Ar galima kondicionieriaus sandarumą tikrinti suslėgtu oru?
    Negalima.

Ar gali automobilis nešildyti dėl to, kad kondicionierius neužpildytas?
    Ne. Kondicionavimo ir šildymo sistemos nėra susietos. Tiesiog jos turi bendrą valdymą.

"Kondicionierių centras"

 

Related Topics

  Antraštė / Pradėjo Atsakymai Paskutinis įrašas
13 Atsakymai
1990 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2015 Rugpjūčio 18, 10:03:02
sukūrė Alezhka
0 Atsakymai
1273 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2016 Gegužės 18, 19:06:28
sukūrė bebras111
10 Atsakymai
10349 Peržiūrėta
Paskutinis įrašas 2018 Rugpjūčio 10, 09:04:55
sukūrė slashas