Nusipirkau automobilį
Jei nusipirkote automobilį su kondicionieriumi ir norėtumėte, kad jis ilgai tarnautų patariame apsilankyti specializuotose dirbtuvėse ir reikalauti:
* patikrinti ar šaldiklis yra tas, kuris turėtų būti šioje sistemoje. Jei jums paaiškina, kad neturi galimybių patikrinti šaldiklio tipo, tuomet geriausiai paieškoti kito serviso, kur identifikuotų šaldiklį.
Jei automobilis yra naujesnis negu 1993 metų gamybos ir jame turėtų būti R134a markės šaldiklis, tai tikimybė, kad taip ir bus yra didesnė negu 95%. Jei automobilis senesnis, ir jame turėtų būti R12 šaldiklis, tai tikimybė, kad ir bus užpildyta R12 šaldikliu yra mažesnė negu 50%. Todėl pirmuoju atveju gal būt galima surizikuoti, tačiau vis tiek siūlytume perpildyti sistemą iš naujo. Antruoju atveju primygtinai rekomenduojame patikrinti šaldiklio sudėtį. Plačiau apie šaldiklių problematiką...
* jei šaldiklio sudėtis nukrypsta nuo normos - išleisti jį iš sistemos. Išvakuumuoti sistemą ne mažiau kaip 20 minučių, įpilti atitinkamą kiekį tepalo bei užpildyti reikiamu šaldikliu. Taip pat reikėtų pakeisti džiovintuvą (t.y. resiverį arba akumuliatorių).
* jei šaldiklio sudėtis atitinka normas - perpildyti sistemą iš naujo, ją išvakuumavus bent 20 min. ir įpylus tepalo. Jei yra požymių, kad kondicionierius buvo remontuotas, reikėtų pakeisti džiovintuvą.
Standartiniai automobilių pirkėjų mulkinimo būdai (pateikti eilės tvarka pagal išradingumo lygį)
* kondicionieriaus iš viso nėra, yra tik mygtukas prietaisų skydelyje;
* kondicionierius užpildomas šaldikliu R22 arba kažkokiomis suslėgtomis dujomis;
* kondicionierius užpildomas pigesniu šaldikliu (šaldymo skysčiu) - vietoje R12 - R134a, R409a ir t.t.
* nėra vieno ar keleto iš komponentų (kompresoriaus, kondenserio ir pan.)
* kondicionierius neužpildomas dėl nuotėkio ar gedimo, kompresorius įjungiamas apeinant apsauginį slėgio daviklį;
* nulaužti vamzdukai sujungiami gumine žarna ir užveržiami sąvaržomis;
* nesandarumas užklijuojamas klijais arba užveržiamas sąvaržomis;
* kondicionierius neveikia, nors bandoma įteigti, kad oras šaldomas (šaltuoju metų laikotarpiu);
* kondicionierius su nuotėkiu užpildomas prieš pat pardavimą, arba važiuojama užpildyti su pirkėju;
* kondicionierius užpildomas nekokybiškai (neišvakuumuojamas, be tepalo ir kt.)
* kondicionierius tvarkingas, tiesiog neužpildomas taupumo sumetimais;
* kondicionierius užpildomas nepilnai;
Kaip patikrinti kondicionierių (tiems, kurie jau žino kur automobilyje rasti variklį)
Užveskite automobilio variklį. Įjunkite kondicionierių ir oro ventiliatorių . Iš karto arba po kažkiek laiko turi įsijungti kompresorius. Kompresorius - generatoriaus dydžio arba šiek tiek didesnis už generatorių prietaisas, kaip ir generatorius besisukantis nuo alkūninio veleno diržo. Kompresoriaus sankaba (plokštelė, esanti prie skriemulio), "prikimba" prie skriemulio ir pradeda suktis kartu. Įsijungimo metu paprastai girdimas charakteringas sankabos pritraukimo garsas ir šiek tiek pasikeičia variklio darbas. Taip pat gali įsijungti aušinimo ventiliatorius.
Kai kuriuose automobiliuose esant tam tikrai temperatūrai (pvz. Audi - žemesnei negu +5ºC) kondicionierius iš viso neįsijungia. Įsijungus kompresoriui neturi atsirasti stiprių garsų iš kompresoriaus. Vienuose automobiliuose kompresorius veikia pastoviai, kituose - periodiškai atsijungia. Esant žemai temperatūra ir (arba) mažoms ventiliatoriaus apsukoms kompresorius darbo laikas gali būti labai trumpas, o ramybės trukmė - ilga.
Jei kompresorius neįsijungia esant žemai temperatūrai automobilyje be klimato kontrolės, pabandykite šią procedūrą: esant užvestam varikliui nustatykite karščiausią orą, oro tiekimą` iš automobilio salono (recirkuliacija), ventiliatorių perjunkite į maksimumą. Uždarykite langus bei duris. Kai automobilio salone taps šilta, patikrinkite, ar neįsijungia kompresorius. Jei įsijungia, tuo tarpu viskas gerai. Jei neįsijungia - nereiškia, kad kažkas negerai. Šiuo atveju, norint patikimai patikrinti kondicionierių reikėtų patalpinti automobilį į šiltą patalpą.
Jei kompresorius įsijungia, reikia patikrinti, kaip kondicionierius šaldo. Šiltą vasaros dieną užtenka patikrinti tiekiamą į automobilio saloną orą, nustačius tiekiamo oro temperatūrą į žemiausią padėtį ir maksimalų pučiamo oro srautą . Oro, išeinančio iš ortakių, temperatūra turėtų būti apie 8-12ºC. Jei lauke yra virš 20ºC, tai yra stipriai jaučiamas vėsus oras. Jei lauke yra vėsiau, tada reikėtų surasti du kondicionieriaus vamzdelius, įeinančius į automobilio saloną variklio skyriuje. Vienas jų (plonesnis) turi būti šiltas, kitas (storesnis) - šaltas. Jie paprastai praeina vienoje vietoje pro metalinę sienelę, skiriančią variklio skyrių nuo automobilio salono. Skirtingai nuo guminių šildymo sistemos žarnų, kondicionieriaus vamzdukai paprastai būna aliumininiai, rečiau geležiniai. Kartais tai gali būti guminės žarnos, labiau panašios į aukšto slėgio hidraulines.
Jei kompresorius neįsijungia arba nė vienas vamzdukas, įeinantis į automobilio saloną, nėra šaltas, reikėtų patikrinti ar sistemoje yra šaldiklio. To neįmanoma padaryti be specialių prietaisų, netgi būdu, aprašytu žemiau:
Suraskite ant kondicionieriaus vamzdelių bent vieną užpildymo tašką. Jie gali būti panašūs į rato oro pildymo ventilį arba stambesni. Kaip ir rato ventilis, pildymo taškas turėtų būti užsuktas kamštuku. Užpildymo taškas taip pat gali būti ant kondenserio ("kondicionieriaus radiatoriaus"), kompresoriaus, resiverio (maždaug alaus skardinės dydžio bakelis).Nuo užpildymo taško nusukus kamštuką ir atsuktuvu paspaudus vožtuvėlį, panašų į rato oro ventilio vožtuvėlį, galima būtų įsitikinti, ar sistemoje yra šaldiklio. Jei šaldiklio būtų, tai iš taško išeitų dujų srovė su skysčio ir tepalo dalelėmis. Jei būtų trumpalaikis pššš, tai reikštų, kad šaldiklio nėra. Spausti vožtuvėlį reikėtų atsargiai, saugant rankas, nes ant rankų patekęs skystas šaldiklis jas iš karto nušaldytų. Būtent todėl taip daryti negalima dėl saugumo technikos. Taip pat toks metodas neatitinka ekologinių reikalavimų, todėl gal būt jis čia be reikalo yra aprašytas...
Jei kondicionierius yra užpildytas, tačiau kompresorius neįsijungia, tai dažniausiai galima tikėtis elektros dalies gedimo, kurie paprastai lengviau pašalinami, negu nesandarumai. Jei kondicionierius yra tuščias, tačiau kompresorius įsijungia, tai reikštų, kad yra perdaryta elektros grandinė. Tai turėtų būti pretekstas abejoti bet kokiu pardavėjo teiginiu (ne tik apie kondicionierių). Jei sistemoje yra šaldiklio, tačiau, įsijungus kompresoriui, kondicionierius nešaldo arba šaldo silpnai, tai gali būti, kad šaldiklio yra mažai arba yra kitas gedimas.
Niekada netikėkite, jei sakoma, kad kondicionierius tuščias, bet užtenka jį užpildyti ir viskas bus gerai. Tuomet geriau jį užpildyti prieš perkant ir patikrinti. Praktika rodo kad devyniais iš dešimties atvejų yra priežastis, dėl ko kondicionierius nepildomas.
"Kondicionierių centras"