I KARTOS IRANGA
I kartos įranga skirta automobiliams ,kurių varikliai yra su karbiuratoriais ,mono įpurškimais arba daugiataške įpurškimo sistema, kai variklis dirba “open loop” režimu,t.y. mišinio korekcijai nenaudojamas deguonies sensorius.(“lambda zondas”).Šita sistema komplektuojama su vakuuminiu reduktoriumi arba reduktoriumi su elektrovožtuvu. Tokios sistemos dujų mišinio paruošimui ir padavimui naudoja specialius maišytuvus su Venturi efektu. Dujos patenka į variklį per oro įsiurbimo kolektorių susimaišydamos su oru prieš droselinę sklendę Šitokia sistema reguliuojama mechaniniu reguliatoriumi, kuris gali reguliuoti paduodamą dujų kiekį iš reduktoriaus link maišytuvo.Mišinį būtina reguliuoti specialiu išmetamųjų dujų analizatoriumi pagal CO,CH ir lambda koeficientą. Eksploatuojant tokią sistemą kuro sąnaudos palyginus su benzinu gali padidėti iki 20%. Tokią sistemą būtina reguliuoti kas 10000 km arba kiekvieną sezoną(žiema - vasara). Naudojant tokią sistemą oro įsiurbimui kolektorius būna pripildytas oro-dujų misiniu,dėl ko atsiranda atbuliniai smūgiai variklyje,kai uždegimo sistema pažeista ar netvarkinga.Tokių atbulinių smūgių pasekmės kartais būna labai nuostolingos:sugadintas oro matuoklis,sugadintas oro filtro korpusas,įtrūkęs kolektorius,sugadintas “MAP” sensorius-visa tai daug kainuoja.
II KARTOS IRANGA
II kartos įranga - tai patobulintas ir kompiuterizuotas I kartos įrangos variantas. Šita įranga skirta varikliams ,kurių maitinimo sistema dirba “close loop” režimu,t.y., vyksta mišinio korekcija deguonies davikliu(lambda zondu).
Sistema dirba tokiu pat principu kaip ir I kartos įranga,tačiau dujų mišinys tiksliai reguliuojamas specialiu procesoriumi, nuskaitant informaciją iš deguonies,droselio sklendės(TPS) ir temperatūros daviklių.Dujų kompiuteris siunčia valdymo signalus specialiam žingsniniam varikliukui(aktiuatorius),kuris “atidaro/uždaro” dujų padavimą link maišytuvo.Taip pasiekiamas idealus sticheometrinis oro-duju mišinys,kuris leidžia varikliui dirbti taupant kurą ir leidžia išvengti pavojingo variklio vožtuvams lieso mišinio.Taip pat ,kai taip tiksliai reguliuojamas mišinys, nedaroma žalos katalitiniam neutralizatoriui(katalizatoriui),kuris gali išsilydyti vos per 2-5 min. dirbant varikliui su pariebintu misiniu,kai išmetamosiose dujose yra daug nesudeginto kuro. Tačiau netgi tikslus mišinio reguliavimas negali apsaugoti nuo atbulinių smūgių grėsmės, kadangi dujų paruošimo principas išlieka toks pat kaip ir I kartos įrangoje-visas oro įsiurbimo kolektorius būna pripildytas mišinio,kuris gali susprogti atsiradus kokiam nors aukštos įtampos defektui.
III KARTOS IRANGA
Atbulinių smūgių problema varikliuose privertė dujų įrangos gamintojus sukurti įpurškimo sistemą,kurioje dujos buvo paduodamos tiesiai i kolektorių beveik prieš įsiurbimo vožtuvus.Toks dujų dozavimo metodas leido išvengti nepageidaujamo oro-dujų mišinio įsiurbimo kolektoriuje,o tai reiškia, kad nebeliko atbulinių smūgių kolektoriuje problemos.Taip pat toks dujų dozavimo būdas leido sumažinti išmetamosiose dujose kenksmingų medžiagų kiekį.Dėl to,kad duju mišinys tiksliai reguliuojamas ir oro padavimas neapribojamas maišytuvo difuzoriumi, variklio galingumas naudojant dujas sumažėja vos 5%.
III kartos įrangos modifikacijų ir ipurškimo dozavimo būdų atsirado labai daug.Pvz. populiariausi iš jų : olandu g-bos “Koltec-Necam”,BRC “Flying injection”,OMVL”Dream 21”,Tartarini “Etagas”….
Praktiškai šitos įrangos era pasibaigė todėl ,kad tokių sistemų neįmanoma pritaikyti EURO4 varikliams.
Kita priežastis ,dėl kurios teko atsisakyti šių sistemų,tai jos nefunkcionalumas sugedus kokiam nors variklio davikliui pvz. Lambda zondui,TPS…
IV KARTOS ĮRANGA
Vis griežtėjančios išmetamųjų dujų normos,vis tobulėjančios ir sudetingėjančios variklio valdymo sistemos ir nauju,lengvesniu medžiagų panaudojimas(plastmasiniai kolektoriai) privertė dujų įrangos gamintojus išradinėti nauja dujų dozavimo sistemą.Rezultatas-nuoseklus dujų įpurškimas.
Dujų įrangos inžinieriai nusprendė nekurti savo ,užprogramuoto kiekvienam modeliui ir konkrečiam varikliui, duju valdymo kompiuterio,nes tai labai sudėtinga ir finansiškai nenaudinga.Tiesiog nusprendė padaryti tokią sistemą, kuri galėtų dirbti pagal konkrečiam varikliui skirtą valdymo strategiją,kurią jam sukūrė benzininių variklių inžinieriai.
Pagrindinė benzino įpurškimo kompiuterio(ECU) funkcija yra uždegimo ričių ir purkštukų valdymas,o tai jis daro pagal specialiai jam sukurtą programą apdorodamas informaciją iš daugelių daviklių.Duju kompiuteris integruojasi tarp benzino ECU ir benzinų purkštukų.Jis naudojasi siunčiamais benzino purkštukams signalais, tinkamai konvertuoja ir siunčia dujiniams purkštukams.Kiekvienas dujinis purkštukas dirba nuosekliai benzino purkštukui.Toks duju dozavimo metodas leido sumažinti kenksmingų medžiagų išmetamosiose dujose kiekį,optimizuoti kuro sąnaudas.Su tokia įranga variklio dinamika išlieka beveik tokia pat kaip ir su benzinu o kai kuriose varikliuose(ypač su turbina) net didėja.Variklio valdymo bloke neatsiranda klaidų dėl neteisingo mišinio ir nėra grėsmės ,kad ECU pradės dirbti avariniu režimu.Labai svarbu tai, kad nėra atbulinių smūgių (“šaudymų”) grėsmės.
Informacijos saltinis - ADS